KABİN (POLEN) FİLTRELERİ

Kabin filtresi olarak da anılan Polen filtreleri, sürücü kabinindeki klima sistemi ya da havalandırma sistemi için direk olarak dışarıdan alınan havanın süzülmesi için kullanılır. Modern araçların çoğu sadece konfor amaçlı değil güvenlik amacıyla da bu filtrelerle donatılmıştır.

Yorgunluk, saman nezlesi, göz sulanması, nefes darlığı çok net olarak sürücü refleksleri için olumsuz etkiye sahiptir. Gerçekten bunlar sürüş güvenliği için tehlikeler oluşturabilir. Sürücü kabinine alınan havayla gelen bu tür zararlı maddeler bu semptomlara sebep olabilir.

Bu tür kirletici partiküllerin yoğunlaşması, mevsimler, hava şartları, sanayi yoğunluğu ve yol trafiği gibi nedenlerle oluşur. Hava filtresiz arabalardaki hava kirliliği dış ortamdan 6 kat daha kirliliğe ulaşabilir. Kirli havayı solumak insan sağlığı için olumsuz ve genellikle geri döndürülemez etkilere sahiptir.

Kirletici maddelerin büyük çoğunluğu, solunum sisteminin kendi kendini temizleme yeteneği olan doğal koruma ve savunma mekanizmalarına rağmen, enfeksiyonların başlıca kaynağı olarak bronşlara ve alveollara girer. Filtre değişimi sırasında, kabin filtrelerinin verimliliği kolaylıkla görülebilir.

Yapılması gereken tek şey, kullanılmış filtrenin yüzeyine göz atmaktır. Filtre üzerinde toplanan bu kirleticilerin akciğere solunacağının farkında olmak, arabada kabin filtresi kullanmanın muhtemelen en büyük gerekçesidir.